Çeviri tarafından desteklenmektedir

Su altı Dalış Yerleri

SAROS KÖRFEZi DALIŞ NOKTALARI

Saros körfezi, su altı zenginliklerinin oldukça cömert olması nedeni ile amatör veya profesyonel Türkiye'nin dört bir yanından bir çok insanı bölgeye çekmektedir. Su akıntı yollarının çokça olması sebebi ile Saros'un suları sürekli açık ve net bir görüş olanağı sağlamaktadır.Su altı kanalları aynı zamanda körfezin temiz kalmasına neden olmaktadır. Sualtı zenginliklerin en yoğun olduğu ve dalmaya elverişli bölgeler, Keşan ilçe sınırlarındaki Mecidiye ve Erikli sahil yerleşimleri civarında yer almaktadır.

 

İbrice : Saros Körfezinde en çok tercih edilen yerdir. İbrice limanı etrafında ve daha açıktaki kayalıklarda, bir çok dalış noktası bulunur. Dalış kulüpleri eğitim dalışlarını bu bölgede düzenlemektedir. İbrice, Keşan' a bağlı, Mecidiye beldesine 4,5 km uzaklıta yer alan bir balıkçı barınağıdır. Limanın hemen kıyısından dalış için denize girilebilmektedir. Buna karşılık en popüler yerler ise, limanın hemen iki yanında yer alan Cennet ve Cehennem diye dillendirilen dalış noktalarıdır

Harmankaya : Erikli yerleşiminin yaklaşık 1 kilometre kadar açığındaki dalış noktası.. 7 metre ile 30 metre civarındadır.

Toplar Burnu : Erikli ve İbrice arasında kalan bu kayalık ismini çevrede bol görünen tarihi top güllelerinden alıyor. 30 metreye bir duvar şeklinde inen bu mekânda iri mercanlar ve dev bir orkinos görmek mümkündür. Derin dalıcılar için dipte, kaya oluşumların büyüleyici güzelliklerini görmek mümkündür. Sünger ve mercan kaplı birçok mağaracık bu civarda gözlemleyebilecekleriniz arasında yer alır.

Asker taşı : Uzunkum bölgesinde yer alan bir dalış noktasıdır. Kıyıdan yaklaşık 1 mil açıktadır. 12 metre derinlikte başlayan bir resif olan Asker Taşı, 33 metre derinliğe kadar iner ve çapı 250 metre civarındadır. Akıntılara açık bir bölgedir. İri istakozlara rastlanır. Profesyonel dalıcıların sevdiği bir bölgedir.

Minnoş kayalıkları : Gelibolu yarım adası tarafındadır. Kömür limanı açıklarında bulunan ve karadan 150-200 metre mesafede duvar dalışı yapmaya müsait 

 

Kömür Limanı : Dalış tutkunlarının sıklıkla uğradığı, kamp yapmaya müsait dalış noktalarından birisidir. Karadan ulaşım için, Gelibolu' nun Fındıklı köyü sapağındaki yol tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. Turkuaz rengi sularıyla, denizin içinde derine inen kayalıklarıyla, turkuaz rengi sularıyla, deniz yaşamının tüm canlılarına ev sahipliği yapan Saros' un son yıllardaki en gözde dalış alanlarından birisidir..

Despot Kayalıkları : Gelibolu yarımadasının kıyılarında yer alır. Gelibolu Güneyli köyünden kalkan dalış tekneleriyle ulaşmak mümkündür. Falezli kıyı yapısı ve zengin denizaltı canlı varlığı ile dalıcıların gözde bölgelerindendir.

Üç Adalar : İbrice limanından ya da karşı kıyıdaki Güneyli Koyu`ndan kalkan dalış tekneleri ile ulaşılmaktadır. İbrice Koyu`nun ya da Güneyli Limanı çevresindeki dalış bögelerinin sert rüzgar alması durumunda gidilen dalış bölgesidir. Adaların kuytuları, eğitim yapanları ve deneyimli dalgıçları hoşnut edecek güzelliktedir. Büyük adanın güneydoğu ucunda birçok kırık amforaya rastlanmaktadır.

Bebek Kayaları : Saros Körfezi`nin Ege Denizi`ne açılmadan önceki görkemli son kayalığıdır. Güneyli Limanı`ndan kalkan dalış tekneleri kadar Kabatepe Limanı`ndan kalkan ve Gelibolu`da hizmet veren dalış teknelerinin de güncel dalış bölgesidir. Akıntı dalışı deneyimi olan dalgıçlara binbir rengi ve canlı türlerinin çokluğu ile görkemli dalışlar sunar. Su yüzeyinden birkaç metre yükselen kayalar, denizin dibinde yüzlerce metre inmektedir. 12 metreden sonra başlayan renkli kayalıklar arasındaki mürenleriyle, yunus, fener balığı yada kedi köpekbalığı ile su altı fotoğrafçılarının gözde yerlerindendir.